В. Громовий: про обстеження щодо умов проживання учнів
Наскільки законними є втручання школи з актами обстеження у приватне життя наших співгромадян?
Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.
А вашу сім’ю обстежили щодо соціально-матеріальних умов проживання учнів? Ні?! Тоді ми йдемо до вас...
Щойно прочитав у пості Галини Мокану: «Принижуючи людську гідність, зобов’язали класного керівника, втручаючись в правовий простір сім’ї, щороку складати Акти обстеження соціально-матеріальних умов проживання учнів. Чи школа є установою, яка має право вивчати питання соціального характеру? Адже у нас є спеціальні установи, в яких прямими обов’язками є вивчати і надавати допомогу сім’ям, що її потребують. При цьому, працівники цих установ мають заробітні плати за виконання їх безпосередніх функцій і обов’язків. Уявляєте, якщо учні з батьками прийдуть до вас додому вивчати рівень ваших статків. Мабуть, ви таке не припускаєте, адже є таке поняття як «особистий простір», «простір сім’ї», в який можна втрутитися лише за згодою самої сім’ї».
Так, є Наказ від 28.04.2004 № 95 Міністерства соціальної політики України «Про затвердження форми Акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї».
Як видно з преамбули, це робиться заради призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми... Але при чому тут школа?
На соціальних педагогів навішений обов'язок складати соціальні паспорти класів, а класних керівників зобов'язують щороку складати Акти обстеження соціально-матеріальних умов проживання учнів!?
Є ще наказ Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту від 29.07.2009 № 2669 «Про Порядок ведення службами у справах дітей обліку дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах».
І є наказ Міністерства освіти і науки України від 28.12.2006 № 864 «Про планування діяльності та ведення документації соціальних педагогів, соціальних педагогів по роботі з дітьми-інвалідами системи Міністерства освіти і науки України» (Форма акту - додаток 12).
Акт обстеження житлово-побутових умов віднесено до внутрішньої документації навчального закладу, а місцеві управління освіти рекомендують проводити обстеження житлово-побутових умов двічі на навчальний рік, у вересні та січні. Служби у справах дітей ведуть відповідні перевірки навчальних закладів із залученням та обов'язковою присутністю представника управління освіти.
Шановні колеги, ось ця фантасмагорія досі продовжуються у ваших школах?
Шановні юристи, наскільки законними є такі втручання школи у приватне життя наших співгромадян?