Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Який урок Вам подабається найбільше?
Всього 55 чоловік
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 39 чоловік

Епоха «вирішувач»: 5 принципів ТРІЗ-педагогіки. Для придбання одного з важливих навичок майбутнього

Дата: 20 січня 2018 о 17:52, Оновлено 20 січня 2018 о 17:58
435 переглядів

З часів «лихих 90-х» традиції ведення вітчизняного бізнесу набували ще більш хижі обриси: «бери і тікай!». Ввібрана з дитинства модель переваги найсильнішого сплутала всі морально-етичні цінності, нівелювала природне прагнення людини до знань, до досягнення і реалізації цілей. Сім'ї, зайняті забезпеченням комфорту, виключили зі списку важливих справ просте спілкування, відсунули виховання власних дітей на другий план, переклавши цю турботу на плечі педагогів. Але не з усім може впоратися школа.

Норми поведінки та морально-етичні цінності закладаються в ранньому дитинстві батьками та найближчим оточенням. «Не обмани, не будь жорстокою, не відбери у слабкого, а допоможи ...» - як часто ми вчимо цьому свою дитину? Як виховуємо молоде покоління? Як вирішуємо, що саме буде запорукою їх успіху в майбутньому? У момент, коли все навколо нагадує руїну і хаос, старе вже не працює, а нове ще не створено, виникає питання: що далі? Коли і чим закінчиться епоха вседозволеності і розхлябаності? Адже точкові зміни, ініціативи окремих особистостей не призведуть до глобальної зміни ситуації. Але пам'ятаючи про те, що безвихідних ситуацій не буває, ми бачимо рішення в зміні мислення. Системним кроком, в даному випадку, може стати освіта - вдумливе, активізує пізнавальний інтерес і формує звичку мислити.

Що таке ТРІЗ-педагогіка

ТРІЗ - це абревіатура, утворена від словосполучення «теорія рішення винахідницьких задач». ТРІЗ-педагогіка має широкий набір прийомів (понад 100), які роблять можливими рішення творчих, нестандартних завдань, проведення структурованого і системного аналізу сили рішення (а не вгадування), зменшення трудомісткості процесу отримання сильного рішення і навчає методикам прогнозування. Якщо говорити в двох словах, то школа вчить знань, а ТРІЗ - їх застосування на практиці.

Теорія рішення винахідницьких задач сформована в середині ХХ століття, укомплектувала в собі цілісну систему, яка формує такі навички: траблшутер *, або «вирішувач» -> викладач ТРІЗ -> розробник ТРІЗ -> творча особистість. Історія практичного застосування показала універсальність і високу ефективність її методик в різних галузях життя, бізнесу, організації виробничих процесів і вирішення нестандартних завдань. Застосування технології ТРІЗ корисно і в освітньому процесі.

Основні принципи ТРІЗ-педагогіки

Свобода вибору, коли учневі надається право вибору, але з двома важливими умовами: обрана діяльність повинна бути бездоганно моральної, інакше сувору заборону, і право вибору має врівноважуватися усвідомленою відповідальністю за свій вибір. Людина з більшою охотою робить те, що сам запропонував. Мотивація і ефективність освітнього процесу в такому випадку зростає.

Відкритість. Педагог повинен не лише давати знання, але ще і показувати їх межі, використовувати в навчанні відкриті завдання, тобто завдання, що стимулюють самостійне генерування ідей, постійне втягування дитини в прийняття рішень, в обговорення стосуються його проблем.

Діяльність. Освоєння учнями знань, умінь навичок переважно в формі активності, залучення шляхом реалізації самостійних проектів, колективних робіт виробляє цілий набір необхідних для успішної людини якостей. Коли ми стимулюємо дітей вирішувати величезну кількість творчих завдань, кількість переходить в якість і виробляється автоматизм використання алгоритмів і прийомів вирішення завдань.

Зворотній зв'язок. Правило «регулярно контролювати процес навчання за допомогою розвиненої системи прийомів зворотного зв'язку» дозволяє вчасно фіксувати результати своєї праці, проводити коректування і необхідні зміни, покращуючи продукт і мінімізуючи витрати ресурсів.

Ідеальність. Будь-яка система прагне до ідеальності. Якщо вона перестає виконувати свою основну функцію, найчастіше, вона зникає або стає частиною іншої, більш широкої, системи. Принцип ідеальності, або принцип максимальної користі - це взагалі один з основних принципів ТРІЗ. Він передбачає, що все робиться саме, без витрат і без розплати - ідеально!

Наприклад, в нашому університеті ідея створення програми розвитку молоді на основі ТРІЗ полягає у формуванні генерації молодих людей, здатних знаходити ресурс в самих неординарних і несподіваних джерелах, мислити системно, креативно і критично, сприймати своє життя, як світ можливостей, великий і цікавий проект. Діти повинні навчитися розуміти, що ресурси завжди поруч, і отримати звичку позитивно мислити, мріяти і досягати найзаповітніших цілей. Ми вважаємо, що креативність - критично важливий фактор успішності в майбутньому. Переймаючись питанням, як виховати дитину в умовах невизначеності, ми розуміємо, що, перш за все, нам доведеться навчити молоде покоління правильно ставити і продуктивно вирішувати свої особисті завдання.

______________________

*Траблшутер - універсал, вирішальний завдання щодо швидко і в будь-яких областях (навіть в тих, в яких не є експертом). Але при цьому він є експертом в областях аналізу ситуації, формулювання і вирішення протиріч, модерування процесу колективного рішення. Ці навички допомагають траблшутеру знаходити рішення тупикових, нерозв'язних завдань.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.