Підготовка майбутнього першокласника: з чого почати?
Необхідні знання та вміння дитини для успішного вступу до 1 класу
Перший клас вважається адаптаційним і дітям не задають домашніх завдань, а усі уроки проходять в ігровій формі. Але це не означає, що перед прихододом до ліцею дитина не зобов'язана орієнтуватися в основних правилах і темах.Вважається, що в 6-ти річному віці дитина повинна вміти писати невеликі слова, рахувати, читати по складах. Насправді вміти читати, писати і рахувати – необов'язкові вміння перед вступом до навчального закладу. Головне, щоби дитина впевнено тримала ручку в руці, могла назвати положення предмета у просторі, знала кольори, пори року, орієнтувалася в темах і правилах, концентрувати увагу на одному виді діяльності більше 10 хвилин, вміла складати розповідь, переказувати казку. могла вивчити невеликий вірш, вміла знаходити подібності та відмінності між предметами.
Фізичний розвиток: ознаки готовності до першого класу
6 років – вік, коли треба йти до ліцею Але кожна дитина до 6-ти років розвинена по-різному і не всі діти готові вирушати у перший клас. Найчастіше фізична готовність дитини до навчання визначається її фізіологічними параметрами. Стрибок росту, зміна молочних зубів, добре розвинена дрібна моторика, прагнення займатися спортом – усе це говорить про готовність дитини йти до ліцею.
Не менш важливою складовою фізичного здоров'я є імунітет. За тривалої відсутності може страждати успішність, дитині важко буде надолужити пропущений матеріал. Завданням батьків буде зміцнити імунітет дитини за літо і дати сили організму на навчання.
Психологічна підготовка до школи
Як підготувати дитину до навчання з психологічного боку? Що важливіше, вміння читати або контролювати свої емоції? Як адаптуватися до нової атмосфери?
Головне у підготовці – не перевантажувати дитину і не змушувати робити що-небудь через силу. Адже бажання вчитися може і зникнути. Перед початком навчання дитині необхідно пояснювати її майбутню роль учня. Багато дітей часто не розуміють, що їм потрібно буде робити у навчальному закладі. Завдання батьків – максимально доступно розповісти дитині про ліцей, уроки, можливі завдання і вимоги. Також важливо пояснити аспект самостійності, можливість дружби з однокласниками, розповісти про інше, більш веселе ліцейне життя.
Для хороших відносин з учителем і однокласниками дитину потрібно вчити керувати своїми емоціями – це вбереже його від необдуманих слів або вчинків. Моделювання можливих проблем також допоможе знаходити позитив і виходити зі складної ситуації.
Зосередженість, увага і концентрація – одні з найважливіших навичок у перші роки навчання у ліцеї. Якщо дитина буде прагнути і навчиться доводити почату справу до кінця – успіх забезпечений. Самостійність і відповідальність за свої слова, вчинки, дії – шлях до досягання поставлених цілей у майбутньому. Але як підготуватися до навчання інтелектуально?
Підлітковий вік - найбільш суперечливий, протесний, складний і незрозумілий як для батьків, так і для самих тінейджерів. Як показує статистика, найбільше непорозумінь виникає саме в цей період розвитку дитини.
Щоб знайти порозуміння зі своїм підлітком, варто дотримуватися наступних порад:
Дозвольте підлітку взяти на себе відповідальність.
Введення правил повинно бути розумним і перебувати в балансі з любов'ю та підтримкою з боку батьків
Якщо батьки вводять безліч заборон, але це супроводжується відсутністю любові, такий підхід відноситься до вкрай несприятливого варіанту. Але й інший варіант, при якому все дозволено, а любові немає, теж несприятливий. Таке виховання формує людей:
- з мало вираженою емоційною чуйністю,
- не вміючих визначити межі своєї поведінки,
- не враховуючих інтереси інших людей.
Виховуємо і розуміємо власну дитину
Дитина плаче, якщо з рук випала шапка чи іграшка. Глибоко засмучена, якщо ви підвищили на неї голос. І, здається, у неї якийсь особливий нюх. Перш ніж винести дитині який-небудь невтішний вердикт, урахуйте той факт, що така поведінка може бути вродженою.
Дослідження доктора Елейна Арона показує, що високий ступінь чутливості часто є фізіологічною особливістю, з якою народжуються деякі діти. Ви можете почути від інших батьків помилкову думку про те, що такий стан дитини виникає через дефіцит довіри чи соціальних навичок, але ви маєте розуміти, що це зовсім не те, що ви коли-небудь могли контролювати.
Особливості виховання гіперчутливих дітей
Як допомогти вчителю вашої дитини?
Агресивна поведінка дітей та підлітків
Сім навичок високоефективних підлітків
Розумна чи обдарована дитина: у чому відміннсть?
Користь письменницької праці для дітей