Information Technology: 10 анімованих лекцій від TED Про комп'ютери, технології та штучний інтелект
Про сучасних дітей кажуть, що вони народилися із гаджетами у руках. А от спитайте їх, чи знають вони, звідки девайси узялися та як саме працювали та виглядали їх «пращури»? Якщо відповіді у малечі нема, то пропонуємо переглянути ось ці мультики-лекції від розумників TED.
Як працюють транзистори/How transistors work
Сучасні комп’ютери докорінно змінили наше життя, завдяки надшвидкому виконанню надскладних завдань. Але як сталося, що ПК порозумнішали та змінили зовнішній вигляд впродовж кількох десятиліть? І звідки вони взагалі з’явилися? Ви дізнаєтеся про один фундаментальний винахід, на який покладається майже кожен сучасний гаджет — транзистор. Вчений Гокул Дж. Крішнан описує, що таке транзистор, і як він дозволяє робити комп’ютерові дивовижні речі.
Як працює акумулятор?/How batteries work
Створення батарей (або акумуляторів) — це тріумф науки. Завдяки їм існують смартфони та інші технології, що не прив’язують нас до пекельного клубка дротів електроживлення. Але навіть найкращі батареї щодня розряджаються, повільно виснажуючись, поки геть не вийдуть з ладу. Чому так відбувається, і яким чином акумулятори вміщують в собі велику кількість енергії на самому початку? Адам Джекобсон розповість усе про основні властивості батарейок.
Як працюють жорсткі диски?/How do hard drives work?
Сучасний жорсткий диск — це об’єкт, який може містити більше інформації, ніж найбільша бібліотека вашого міста. Але як він зберігає стільки інформації в такому маленькому просторі? Вчений Канават Сенанан познайомить вас із інженерами, розробниками та квантовими фізиками, які вплинули на створення цього неймовірно потужного та точного інструменту.
Як працює пам’ять комп’ютера/How computer memory works
Багато в чому наші спогади роблять нас тими, хто ми є, допомагаючи пам’ятати минуле, навчатися та зберігати навички та планувати майбутнє. І для комп’ютерів, які часто є засобами для розширення наших ресурсів, пам’ять відіграє значну роль. Спікер TED Канават Сенанан пояснить, як працює пам’ять вашого розумного друга.
Очі чи камера/Eye vs. camera
Ваші очі не завжди відображають світло, як це робить відеокамера. Але очі — дивовижний орган, що сформувався в результаті багаторічної еволюції. Й завдяки очам інженери та фізики змогли створити фото- та відеокамери! Як саме це вдалося зробити, розповість Майкл Маузер.
Всередині вашого комп’ютера/Inside your computer
У комп’ютера є кілька важливих компонентів — периферійні пристрої (включаючи мишу), підсистема введення/виведення (яка контролює, яка інформація і в якій кількості входить і виходить), центральний процесорний пристрій (мізки), а також написані людьми програми та пам’ять. Науковиця Беттіна Бейр познайомить вас із діями, що відбуваються всередені ПК із кожним натиском миші.
Чи мають роботи творчі здібності?/Can robots be creative?
Людство намагається зрозуміти суть штучного інтелекту та визначити його здатність створювати вже протягом 170 років. Чи можемо ми запрограмувати машину так, щоб вона створила оригінальну музику? І якщо ми можемо, то хто тоді є джерелом творчості — машина або програміст? Джил Вайнберг намагається розгадати цю загадку.
Як смартфон знає ваше місцезнаходження?/How does your smartphone know your location?
Додатки щодо місцезнаходження GPS на смартфоні можуть бути дуже зручними під час відображення маршруту подорожі або пошуку подій поблизу. Але як саме смартфон визначає, де ви знаходитесь? Відповідь знаходиться у вас над головою на висоті 20 тис. км.
Чи можуть машини розпізнавати ваші емоції?/Can machines read your emotions?
Комп’ютери здатні грати в інтелектуальні ігри, записувати відео та миттєво розпізнати будь-який предмет. А чи зможуть роботи майбутнього піти далі і навчитися розпізнавати наші емоції? Спікер TED Костас Карпоузис пропонує уявити майбутнє, де машини зможуть точно визначити наші емоційні стани, і пояснює, що завдяки цьому роботи зможуть не лише допомагати нам, але й маніпулювати!
Тест Тьюринга: Чи зможе комп’ютер перетворитися на людину?/The Turing test: Can a computer pass for a human?
Що таке свідомість? Чи може штучний розум справді мислити? Для багатьох це важливі питання, що стосуються майбутнього штучного інтелекту. Але британський науковець Алан Тьюринг вирішив знехтувати цими питаннями заради простішого: чи зможе комп’ютер говорити, як людина? Алекс Джендлер описує тест Тьюринга та подробиці деяких його дивовижних результатів.